به وبلاگ کارنامک خوش آمدید Ms-Dos 7.1 USB Memory Flash - کارنامک
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان


نصب Ms-Dos  در حافظه های فلش 

سیستم عامل MS-DOS از سال 1359 توسط شرکت مایکروسافت منتشر شد وتوسعه آن تا سال 1378 ادامه  یافت  نرم افزارهای زیادی تحت سیستم عامل  DOS  در این سالها  و حتی سالهای بعد از   آن  تولید  شدند  همچنین امروزه دانش آموزان و دانشجویان و علاقمند به زبانهای برنامه نویسی , آشنایی با Ms-Dos  و نرم افزارهای برنامه نویسی تحت آن را لازم میدانند 


در این وبلاگ  برای اجرای نرم افزارهای تحت Ms-Dos  در سیستم عامل ویندوز و اندروید  با استفاده از DosBox نرم افزار و راهنمایی های لازم گذاشته شده است . اکنون در اینجا شما میتوانید  برخلاف DosBox  که مشابه ساز محیط داس است Ms_Dos  واقعی را در حافظه فلش خود همراه با 36 نرم افزار تحت داس نصب کرده  بطوریکه حافظه فلش خود را به هر کامپیوتر دیگری که قابلیت بوت از USB  را داشته باشد بصورت مستقل اجرا و استفاده کنید.


قبل از هر چیز مطمئن شوید که

1-  کامپیوتر شما قابلیت بوت از USB را دارد توجه داشته باشید که در Setup کامپیوترتان وجود گزینه USB درBoot دلیل بر داشتن قابلیت بوت از USB نیست.

2- حافظه فلشی که بکار میگیرید اصلی باشد  حافظه فلشهای تقلبی که با هک کردن اطلاعات سیستمی درون آنها 128 مگابایت یا یک گیگا بایت را به غلط 16 یا 32 گیگابایت نشان میدهند را نمیتوان برای این کار استفاده کرد. همچنین با قرار دادن کارتهای میکرو در رم ریدرها و خشابها نمیتوان فلش قابل بوت سیستم عامل ساخت.فایل Ms-Dos 7.1 For Memory Flash را دانلود کنید دانلود فایل

 Ms-Dos 7.1 For Memory Flash 

  حجم 27 مگابایت 
آن را اجرا کنید تا از فشردگی خارج شود .  راهنمایی های لازم برای ساخت بوت Ms-dos 7.1  در حافظه فلش و تنظیم Setup  و انجام کار در فایلهای راهنما  داده شده است . همچنین پس ار  اجرای سیستم عامل Ms_dos 7.1  در حافظه فلش  با  برنامه ریری که انجام گرفته شده  راهنمایی های لازم جهت کار با سیستم عامل Dos  و اجرای برنامه و نرم افزارها و آموزش برای مبتدیان داده شده است .

چون در زمان استفاده از داس فرمت NTFS هنوز وجود نداشت  در صورت نیاز میتوانید هم DVD/CD ROM  و هم هارد خوان NTFS  را فعال کنید . ولی با توجه به ناسازگاری و سرعت کم NTFS با سیستم عامل قدیمی DOS  بهتر است نرم افزارهای خود را در حافظه فلش کپی و در آنجا اجرا کنید .
ضمنا توجه داشته باشید که فعال کردن این دو مورد و یا نصب فایلها و درایورهای اضافی در فایلهای پیکربندی Config.sys و Autoexec.bat  میتواند حافظه Ram  را اشغال کرده و مانع اجرای برخی از نرم افزارها شود. ناگفته نماند که Ms_Dos  فقط حدود یک مگابایت میتواند حافظه Ram  را بکار گیرد.

اگر بر اثر لود نشدن دستوری در  config.sys  هنگام بوت اجرای برنامه متوقف شد قبل از بالا آمدن سیستم عامل داس با زدن کلید F8 گزینه Save mode  را انتخاب کرده و پس از بالا آمدن سیستم دستور ناسازگار با سخت افزار کامپیوترتان را در config.sys  را حذف کنید.

برای حذف دستور ناسازگار باید با ویرایش فایل config.sys آن را حذف کنید . برای این کار دو دستور زیر را انجام دهید.
 cd dos
edit
پس از باز شدن ویراستار Edit فایل config.sys واقع در درایو ریشه را open کرده و دستور ناسازگار را پاک کنید.


برای اجرای نرم افزار مدیریتی NC در صورت انتخاب گزینه Save Mode دستورات زیر را به ترتیب انجام دهید
cd  karnamak
cd  manager
cd  nc
nc
 36 نرم افزارهای  همراه موجود عبارتند از


برنامه نویسی

  کیوبیسیک نسخه 4.5 -  کیوبیسیک نسخه 7 - توربو پاسکال -  توربو سی -  ویژوال بیسیک - فاکس پرو


نرم افزارهای مدیریت فولدر و فایلها

DN - VC -FM - FW -  DOSSHELL - FASTLYNX - LAPLINK5 - DCC  - NC


ویراستارها

ویراستار E - ویراستار PE2  - ویراستار WORD فارسی 


نرم افزارهای مهرمند

 4036 فرمت و پسوند فایل - مشابه یاب و مشخصات 2982 ترانزیستور - ماشین حساب نواردار - دفتر تلفن و نشانی - نرم افزار پرسنلی حقوق و دستمزد و قرارداد و مکاتبات - محاسبه چاقی و لاغری - نرم افزار سنجشگر 


سایر نرم افزارها

قرآن مجید - روانشناسی رنگها - دیکشنری انگلیسی به فارسی - دیوان حافظ -  دیوان مولوی - انیمیشن کاراکتری موتور چهار زمانه  - اطلس جهان - نرم افزار فشرده سازی RAR - گلچینی از شعر شاعران- آموزش پاسکال - ASTRA